sobota, 19 lutego 2011

RÓŻA JAKO KWIAT PIĘKNOŚCI.

Róże wielokwiatowe
Uprawia się je głównie  na kwiaty cięte. W ciągu lata kwitną kilkakrotnie, od połowy czerwca do jesieni. Nie należy ich  żałować, lecz ścinać - ten zabieg jeszcze pobudza je do kwitnienia. Dorastają do ok. metra. Dobrze znoszą suszę i są odporne na choroby.
Róże pnące
Najodpowiedniejszymi podporami są dla nich kratki,pergole,płoty. Można nimi też zamaskować brzydkie ściany domu. Odmiany kwitnące raz w roku osiągają wysokość nawet 5-6 metrów,te, które powtarzają  kwitnienie, nie przekraczają 3 metrów. Nie sprawiają wielu kłopotów. Dobrze znoszą cięcie, są prawie całkowicie zimoodporne.
Kiedy sadzić?
Można to robić wiosną
-w kwietniu lub jesienią w październiku.
 Ten drugi termin jest dla roślin korzystniejszy: zwykle ukorzeniają się jeszcze przed zimą, więc wiosną nie muszą na to tracić czasu i szybciej rosną. Poza tym w sklepach ogrodniczych jest większy wybór- o tej porze roku producenci wykopują je z pól.
Kiedy i jak przycinać róże, żeby  potem pięknie kwitły?
Przycinamy je pod koniec kwitnienia, po rozgarnięciu kopców ziemi zabezpieczających korzenie, gdy roślinie nie grożą już przymrozki. Grube, silne pędy  skracamy 4-5 oczek (są to widoczne owalne zgrubienia na pędach), a młode i słabsze nad 2-3 oczkiem. Należy również wyciąć najstarsze pędy, które słabo kwitły, oraz te wyrastające ze środka krzewu. Pędy trzeba przycinać też latem, jeśli nadmiernie się wydłużają. Najlepiej robić to przy okazji usuwania przekwitniętych kwiatostanów.

BRZOSKWINIA.

Cięcie i formowanie brzoskwini.
           Najlepszym terminem cięcia drzew jest wczesna wiosna.drzewa cięte tuż przed  lub tuż po kwitnieniu rozwijają się najlepiej.Czasami termin ten należy opóźnić,tak było w ubiegłym roku.Wtedy drzewo należało ciąć w maju,kiedy mogliśmy bez żadnej wątpliwości ocenić ich stan przezimowania.Podobnie może być w roku bieżącym,gdyż również ta zima nie była łatwa.Im drzewa będą bardziej osłabione przez niskie temperatury,tym silniej należy je ciąć.Brzoskwinia jako jedyne z uprawionych u nas drzew owocowych,doskonale znosi silne cięcie,a nawet jego wymaga. 
          Na działkach i w ogrodach przydomowych jako odpowiednie formy korony można polecić koronę na niskim pniu, z regulowanym przewodnikiem lub koronę ,,płożącą", bardzo niską. Korona taka umożliwia ochronę kwiatów przed najsroższymi nawet mrozami. Brzoskwinia tak formowana nie przekracza metra wysokości, a to pozwala osłonić, np. słomą całe drzewko przed mrozem. Wiosną osłonę należy usunąć, chyba że istnieje obawa wystąpienia przymrozków. W takim przypadku słomę  zdejmujemy, dopiero gdy przymrozki miną. Tym sposobem unikniemy przemarznięcia drzewa oraz uratujemy kwiaty przed zmarznięciem wczesną wiosną.

WYBIERZ MEBLE.

Wiklinowe-są tanie, lekkie, łatwe w utrzymaniu, nawet podniszczone wyglądają stylowo. Zmartwiałe i brudne myje się w roztworze ciepłej wody z solą (1 łyżeczka soli na jeden litr wody). Na koniec wystarczy przetrzeć je suchą szmatką.
Plastikowe-tanie, lekkie, można  je pozostawić na deszczu. Łatwo  je czyścić, ale nagrzewają  się na słońcu. Kolorowy plastik gorszej jakości po roku płowieje.
Metalowe- stabilne i trwał, ale ciężkie i nieodporne na rdzę, nagrzewają się w słońcu.
Sosnowe -uniwersalne,pasują do każdego ogrodu,lekkie,nie zagrzewają się w słońcu,ale łatwe do zarysowania i trzeba je impregnować lub lakierować.
 Tekowe -z drewna tekowego niegdyś robiono statki.To egzotyczne drewno zawiera sporo kauczuku i oleju,dlatego jest bardzo na działanie wilgoci.Meble tekowe są niezwykle trwałe.Mogą stać w ogrodzie  nawet przez kilka lat.Wystarczy przetrzeć je oliwą tekową,by odzyskały świeży wygląd.   

Brzoza piękna i charakterystyczna.

Brzoza to jedno z najpopularniejszych i najłatwiej rozpoznawalnych drzew.
Jej smukły pień pokryty  białą korowiną i malowniczy, lekko ,,płaczący" pokrój sprawia. iż jest to jedno z najbardziej lubianych i najchętniej sadzonych drzew ozdobnych. Przy tym brzozy już w pradawnych zwyczajach uważane były za symbol wiosny i płodności.  Niekiedy także i teraz domy przyozdobione są brzozą w maju lub na ZIELONE ŚWIĄTKI.

WYMAGANIA
      Brzozy są wyjątkowo mało wymagającą grupą roślin. Dobrze rosną niemal każdej, nawet najsłabszej glebie i są odporne na mrozy. Brzozy są wyjątkowo światłożądne, dlatego wymagają dobrze nasłonecznionego stanowiska. System korzeniowy gatunków drzewiastych jest gęsty, płytki i rozległy, dlatego brzozy źle znoszą przesadzanie i należy je kupować zawsze z uprawy pojemnikowej. Jeśli jednak konieczne jest przesadzanie, to należy je wykonywać wiosną w momencie nabrzmiewania pąków.

Przycinanie większych gałęzi brzóz należy unikać lub jeśli to konieczne, wykonywać je późnym latem. Rośliny cięte późną zimą, silnie ,,płaczą" wiosną.







środa, 9 lutego 2011

Co przeznaczyć na kompost?

    Często zastanawiamy się co zrobić ze skoszoną trawą lub zgrabionymi jesienią liśćmi. Zamiast spalać te materiały, tracąc bezpowrotnie cenną substancje organiczną, można przeznaczyć je kompostownik. Skoszona trawa należy do materiałów szybko rozkładających się i bogatych w azot a po przekompostowaniu stanie się cennym nawozem organicznym.

    Materiałem nadającym się na kompost, którego nigdy nie brakuje nawet na najbardziej zadbanej działce, są  chwasty. Niewątpliwą zaletą tego dodatku jest duża zawartość składników mineralnych. Dotyczy to w szczególności rozłogów perzu.

      Dodając chwasty do pryzmy musimy pamiętać, że nie mogą to być rośliny w pełnej dojrzałości biologicznej to znaczy takie, które wytworzyły nasiona.

Oczka wodne przed sezonem.

     Na przełomie marca i kwietnia należy rozpocząć konserwacyjne prace przy oczku wodnym.
          -sprawdzamy umocnienia brzegów w razie obluzowania umacniamy,
          -sprawdzamy odpływ wody i oczyszczamy go
            -sprawdzamy działanie wszystkich urządzeń mechanicznych,
         -uruchamiamy filtrowanie wody,
         -oczyszczamy materiał dekoracyjny żwir ,kamienie z glonów,mchów
                       czy porostów i ponownie umieszczamy w zbiorniku.

Wiosna to również czas na zajęcie się roślinami wodnymi,możemy ich wtedy rozmnażać oraz dosadzać nowe.Pamiętajmy że to rośliny stanowią najważniejszy element oczka wodnego i decydują o jego wyglądzie.

wtorek, 8 lutego 2011

Mydło sposobem na szkodniki.

Ogrodnicze mydło potasowe,zrobione z naturalnych olejów roślinnych z dodatkiem czosnku,pokrzywy czy skrzypu,ma działanie dezynfekujące.przed posadzeniem rośliny wymyj nim używane wcześniej  doniczki i narzędzia.Da to pewność,że z resztkami ziemi nie zostaną przeniesione choroby.Roztworem mydła można spryskiwać rośliny zaatakowane przez szkodniki takie jak;mszyce .

Kontrola drzewek po zimie.

Na początku kwietnia najlepiej sprawdzić,czy nie ma uszkodzeń mrozowych na pniu i konarach drzew owocowych.Jeśli kora na pniu odstaje od drewna,dobrze ją jak najwcześniej przybić małymi gwoździkami, aby drzewko nie zaschło. Jeśli na młodych drzewkach nie założono przed zimą plastikowych osłonek,to warto dokładnie sprawdzić,czy nie ma tam uszkodzeń spowodowanych przez zające.Ewentualnie rany należy jak najszybciej zasmarować jednym z preparatów ochronnych.Jeżeli kora jest ogryziona dokoła pnia młodego drzewka ,to najlepiej jest drzewko przyciąć pod zranieniem i na nowo wyprowadzić przewodnik.Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej ,przycinamy posadzone zdrowe drzewka roślin sadowniczych.

niedziela, 6 lutego 2011

Zimowy trawnik pod specjalnym nadzorem.

Pamiętajmy, by o tej porze roku nie odśnieżać i za bardzo  nie udeptywać okrytego śniegiem trawnika.
Nie zrzucajmy na niego zwałów śniegu, bo uszkodzimy trawę.
Wiosną zgniecione rośliny zgniją, a na ich miejscu pozostaną puste plamy.

sobota, 5 lutego 2011

Sposób na kreta i nornicę

W jaki sposób raz na zawsze pozbyć się kretów i nornic dewastujących piękne trawniki w parkach, na boiskach czy przydowmowych ogrodach. Z tym pytaniem boryka się niejedna osoba odpowiedzialna za utrzymanie zieleni.
Wiosną zaczynają się prace w ogrodzie, przycinanie drzewek i krzewów, sadzenie żywopłotów i rabat, zakładanie trawników. Ale pracują nie tylko ludzie, swoją intensywne prace wykonują również zwierzątka podziemne, mam tutaj na myśli krety i nornicy których działalność nie pozostaje niezauważona. Kopce naziemne wzbudzają u ludzi skrajne uczucia, choć zdecydowanej większość kopce przeszkadzają, drażnią, denerwują. Wykonujesz piękny trawnik, a twoje dzieło w kilka dni może zrujnować małe ciemne stworzenie.
Kretowisko
Ludzie prześcigają się w pomysłach jak wypędzić z działki krety i nornice, wbijając do ziemi tyczki bambusowe, na które nakłada się puste puszki po piwie, które poruszone przez wiatr przekazują drgania na kij bambusowy a ten z kolei przenosi je do gruntu – sposób mało skuteczny i jeszcze mniej estetyczny, innym sposobem dużo bardziej drastycznym jest stosowanie trutek chemicznych wsypywanych do krecich tuneli – tutaj raczej zwalczamy krety niż przeciwdziałamy powstawaniu kretowisk, gdyż zanim pozbędziemy się kret czy nornicy zdoła on wyrządzić już znaczące szkody.
Najskuteczniejszym i sprawdzonym sposobem zapobiegającym pojawieniu się kretowisk, oraz ich twórców tuż pod powierzchnią naszego ogródka jest zastosowanie siatki na krety  nazywanej też siatką pod trawniki. Taką siatkę rozkłada się na całej powierzchni ogrodu, bez pozostawiania szczelin na jej łączeniach. Następnie na siatkę nasypuje się ok. 7-10 cm ziemi i można spokojnie wykonać trawnik. Siatki wykonane są z tworzywa PCV, dzięki czemu nie gniją, nie korodują i przez kilkadziesiąt lat mogą skutecznie chronić ogród przed kretami.

siatka_pod_trawniki_na_kretowiska-300x147

Co należy zrobić aby móc cieszyć się smakiem własnych pomidorów?

Zima w pełni, więc postanowiłem wspomnieć o dobrodziejstwach ciepłej pory roku. W okresie letnim mamy niepowtarzalną szanse delektowania się smakiem okresowo występujących warzyw i owoców.
Pomidory, ogórki, jabłka i brzoskwinie dominują na straganach i sklepach. Wiadomo jednak, że te pochodzące z uprawy masowej niejednokrotnie, daleko odbiegają od tych uprawianych na własnym skrawku ziemi, na własny użytek. Pomidory występujące w marketach bardzo często są rozwodnione, nie pachną i smakiem nie dorównują warzywom z naturalnej uprawy. Artykuł ten pragnę poświęcić właśnie pomidorom, ich odmianom a także sposobom ich uprawy, aby także i Państwo mogli delektować się ich wspaniałym i niepowtarzalnym smakiem.
Jeżeli posiadamy skrawek ziemi na, którym moglibyśmy rozpocząć naszą pomidorową przygodę to już tylko kilka kroków dzieli nas od założenia własnej hodowli. Pomidory powinno wysiewać się początkowo w inspektach, a następnie pod koniec maja sadzonki zasadzić do gruntu. Możemy także odwiedzić sklep ogrodniczy, gdzie dostaniemy sadzonki, gotowe do sadzenia. Podczas zakupu sadzonek powinniśmy zdecydować się na konkretny gatunek pomidora.
Do najpopularniejszych odmian pomidorów uprawianych w naszych warunkach należą: pomidor malinowy “Retro”, pomidor gruntowy “Bawole serce”, pomidor gruntowy “Krakus”, oraz pomidor drobnoowocowy “Koralik”.
Przed przystąpieniem do wysadzania pomidorów powinniśmy dokładnie oraz głęboko przekopać ziemie jednocześnie nawożąc ją naturalnym kompostem lub obornikiem. Konieczne będzie regularne podlewanie z dodatkiem nawożącym, w szczególności w okresie, w którym zaczną pojawiać się zalążki owoców. Nie należy jednak przesadzać. Jeżeli będziemy pomidory zbyt często podlewać lub nawozić będzie to miało niekorzystny wpływ na smak owoców. Niedozwolone podczas podlewania jest moczenie liści. Roślinę należy podlewać jak najbliżej korzenia. Polewanie liści rośliny grozi popaleniem liści a w konsekwencji do zniszczenia jej.
Krzaki pomidorów uprawia się z rozsady. Najkorzystniej jest posadzić je w kiełkowniku, po czterech tygodniach przesadzając do donicy lub skrzynki. Pierwszych owoców możemy spodziewać się od połowy lipca aż do przyjścia pierwszych przymrozków.
Niewielka powierzchnia uprawy wcale nie musi oznaczać faktu, ze nasze plony będą także niewielkie, gdyż niektóre odmiany pomidorów mogą rosnąć wysoko, nie zajmując dużej przestrzeni na szerokość. Rośliny takich gatunków sadzimy przy palikach “na jeden pęd” (regularnie usuwając wyrastające pędy boczne, aby skoncentrować energię rośliny na rozwoju owoców) w rozstawie 40 do 50 cm.
Jeżeli dysponujemy tylko tarasem lub ogrodem to również nic nie stoi na przeszkodzie w uprawie pomidorów. W takich warunkach doskonałym rozwiązaniem będą rośliny gatunku drobnoowocowego, np. wspomniany powyżej pomidor drobnoowocowy „Koralik”.
Trochę trudu włożonego w uprawę tych warzyw z pewnością zaowocuje doskonałymi plonami i możliwością docenienia ich przewagi nad tymi uprawianymi na masową skalę.

Jak prawidłowo pielęgnować drzewa owocowe?

W naszych ogrodach niejednokrotnie mamy do czynienia z drzewami owocowymi. Potrafią nam one sprawić niekłamaną radość obdarowując nas przepysznymi naturalnymi owocami.
To właśnie dzięki nim nasz organizm uzupełniany jest w niezbędne do życia witaminy i mikroelementy. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że drzewa owocowe w naszych ogrodach czy sadach obdarowują nas zdrowiem. Wypadałoby więc w jakiś sposób im się odwdzięczyć- ale jak? Otóż najlepszym sposobem okazania wdzięczności a zarazem zapewnienia sobie obfitych plonów jest właściwa pielęgnacja. Tematowi pielęgnacji drzew owocowych chciałbym poświęcić niniejszy artykuł.
W ogródkach przydomowych rosną najczęściej jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Uprawiając te drzewa warto jednak zwrócić uwagę na ich prawidłową pielęgnację i odpowiedni do warunków działkowych dobór odmian.
Kiedy już posadziliśmy drzewka w ogrodzie warto skrócić delikatnie jego przewodnik oraz najdłuższe pędy boczne. Zabieg ten ma na celu ułatwienie przyjęcia się drzewka jak również pobudzi pąki na pędach aby szybciej się rozwijały. W drugim i trzecim roku po posadzeniu należy unikać skracania pędów, zwłaszcza przewodnika. Można jedynie przyginać przy pomocy spinek, ciężarków lub sznurków wszystkie pędy boczne rosnące zbyt pionowo do góry. Drzewka owocowe często są wrażliwe na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Warto więc regularnie obserwować rośliny czy nie zostały zaatakowane, gdyż wcześnie wykryte stanowią mniejsze zagrożenie.
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie drzew. Zabieg ten ma na celu zapewnienie zdrowego wzrostu naszych drzew owocowych a także obfite plony każdego roku. Prawidłowe wykonanie tej czynności polega na eliminowaniu niepożądanych pędów i gałęzi, które mogą zakłócać prawidłowy rozwój rośliny lu z jakiejś przyczyny nie owocują.
Zabieg cięcia możemy wykonywać w dwóch terminach mianowicie: w okresie spoczynku roślin- czyli zimą, a także w okresie wegetacji- czyli latem. Zimowe cięcie drzew rozpoczynamy z początkiem lutego, musimy jednak mieć pewność, że nie przyjdą już silne mrozy. Ciecie zimowe kontynuujemy do kwietnia. Przycinanie należy rozpocząć od drzew mało wrażliwych na uszkodzenie przez mróz. Najbardziej odpornymi roślinami na przymrozki są: jabłonie i grusze. Nieco bardziej, czyli następne w kolejce do cięcia będą śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny. Zimowe cięcie jest zalecane raczej dla młodych roślin pestkowych. Starsze drzewa lepiej przycinać latem, ponieważ zminimalizujemy ryzyko chorobowych.
Cięcie należy przeprowadzać w dni bezdeszczowe, suche i słoneczne, kiedy temperatura powietrza przekracza 0°C. Bezpośrednio po cięciu, rany smarujemy pastami ochronnymi. Rany po cięciu jabłoni i gruszy możemy również smarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego.

Jak z głową wybierać nasiona do ogódka warzywnego?

Powstrzymywanie się od kupowania nasion lub kupowanie w nadmiarze, związane jest zwykle z brakiem podstawowych wyliczeń, ale również z nieprawidłowym oszacowaniem co warto , a co nie warto. Ten artykuł pomoże dokonać wyboru.


Jeśli masz plan, że zakładasz w tym roku ogród warzywny, a nie policzysz dokładnie jaką powierzchnię przeznaczysz na poszczególne warzywa, to nie wiadomo ile kupić opakowań, której odmiany.
Aby dobrze zaplanować zakupy na początek trzeba zaplanować ile poszczególnych gatunków i odmian zmieści się w twoim ogrodzie. Jak przebrniesz przez tę część, to ilości nasion, nawozów i pracy będą łatwiejsze do określenia.     
1. Test kiełkowania nasion ubiegłorocznych.
Zanim zdecydujesz się na kupno nowych nasion może się okazać, że sporo ubiegłorocznych zakupów jest jeszcze jak najbardziej do wykorzystania w tym roku.
2. Ile masz miejsca naprawdę nasłonecznionego?
Większość warzyw uwielbia dużą ilość słońca, ale są też takie, które dobrze rosną w półcieniu np. większość sałat. Taka analiza pozwoli dopasować gatunki warzyw do warunków jakie panują w ogrodzie.
3. Jak zaplanować przestrzeń i które warzywa wybrać?
Zrób listę warzyw, bez których nie możesz żyć. Z tej listy wykreśl wszystkie, które możesz kupić latem z dobrego źródła i w dobrej cenie.
Te warzywa, które zostaną na liście są wybrańcami do twojego ogrodu. Nie zapomnij dodać pomidorów i ziół, które dobrze jest mieć pod ręką przez cały rok. Listę możesz jeszcze zmodyfikować dorzucając to, co lubisz jeść w dużych ilościach.
Jeśli na liście znalazły się warzywa, które jesz raz lub 2 razy w miesiącu, to ich raczej nie warto zapraszać do ogrodu. Jak często jesz selera lub kapustę? Jeśli rzadko, to po co „marnować” na nie najlepsze – słoneczne miejsce w ogrodzie? Jeśli lubisz czasem zjeść buraczki, nie znaczy że masz od razu przeznaczać na nie w ogrodzie cały rządek.
Są zapewne takie warzywa, które lubisz, a których cena jest dosyć wysoka lub nie można ich wcale dostać w najbliższym sklepie np. rukola czy szczególne odmiany pomidorów – takie zawsze warto dorzucić na listę.
4. Jak już masz swoją listę warzyw “godnych” twojego ogrodu, kolejnym krokiem jest zastanowienie się, które z nich naprawdę warto uprawiać z nasion?
Z nasion warto na pewno uprawiać te, które rosną lepiej nie przesadzane czyli ogórki, fasola, groszek, cukinia, dynia, buraczki, marchewka, jarmuż, koperek, bazylia, melony.
W przypadku tych, które dobrze znoszą przesadzanie jak pomidory i papryka, zadaj sobie pytanie ile roślin naprawdę będziesz potrzebować. Czasem może lepiej jest kupić gotową jedną lub dwie sadzonki, niż kupować całe opakowanie nasion.
Warto założyć swój własny ogród warzywny, bo wtedy naprawdę wiesz co jesz.
http://artelis.pl/artykuly/27601/jak-z-glowa-wybierac-nasiona-do-ogrodka-warzywnego